Ćwiczenia na poprawę pamięci

Często zdarza ci się o czymś zapomnieć? Masz dość zapisywania wszystkiego i ciągłego zaglądania w kalendarz? Na szczęście swoją pamięć możesz poprawić dzięki systematycznym treningom mózgu. Jakie są najlepsze ćwiczenia na pamięć i co musisz wiedzieć o treningu mózgu?

Czym tak naprawdę jest pamięć?

Pamięć najczęściej opisywana jest jako umiejętność rejestrowania oraz ponownego przywoływania przeróżnych informacji, skojarzeń czy wydarzeń. Oprócz tego pamięć sama w sobie stanowi istotny element układu poznawczego, bez niej niemożliwe byłoby nabywanie nowych umiejętności. Dlatego też ćwiczenia na pamięć i trening mózgu spełniają tak istotną funkcję.

Przez wiele lat sądzono, że wyuczoną umiejętność czy zapamiętane wspomnienie zachowuje się na całe życie. Niestety nauka zweryfikowała to twierdzenie i dziś już wiemy, że nie ma ono wiele wspólnego z prawdą. Zasadniczo wszystkie procesy związane zarówno z zapamiętywaniem, jak i zapominaniem, są znacznie bardziej skomplikowane niż początkowo myślano.

Ćwiczenia na pamięć – jakie są i od czego zacząć?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju ćwiczenia na pamięć lub koncentrację najlepiej wykonywać codziennie. W ten sposób osiągniesz najlepsze efekty, które będziesz mógł już wkrótce dostrzec. Tym bardziej, że tego rodzaju trening zajmuje niewiele czasu i z pewnością nie jest wyczerpujący.

Ćwiczenia na pamięć to jeden z rodzajów treningu mózgu. Za ich pomocą możesz nie tylko poprawić swoje zdolności zapamiętywania, ale też m.in. koncentrację czy kreatywność. Warto zauważyć, że ćwiczenia na pamięć mogą przyjmować bardzo profesjonalną i zaawansowaną formę. Przykładem takiego treningu jest choćby neurobic, czyli gimnastyka mózgu prowadzona przez doświadczoną w tym zakresie osobę.

Alternatywą są natomiast wizualizacje. W ich czasie należy skupić się na wyobrażonym przedmiocie i odrzucić wszelkie inne myśli. W ten sposób pracujesz nad koncentracją, co wbrew pozorom, nie jest takie łatwe. Wizualizacje często porównywane są też do medytacji.

Pamięć możesz ćwiczyć każdego dnia także poprzez zabawę i rozrywkę. Najlepszym przykładem jest doskonale znana gra w memory. Zadaniem gracza jest odkrywanie kolejnych kart i zapamiętywanie obrazów w taki sposób, aby jak najszybciej odnaleźć takie same pary. Korzystnie na twoją pamięć wpłyną też m.in. krzyżówki, sudoku, łamigłówki, gry strategiczne i logiczne, a nawet popularne planszówki.

Oczywiście kondycja twojego umysłu zależy również od prowadzonego trybu życia. Warto zadbać o zdrowe odżywanie, w razie potrzeby stosuj też suplementy diety. Nie zapominaj o aktywności fizycznej, chociażby w formie codziennych spacerów, a także unikaj stresu i rutyny, które bardzo niekorzystnie oddziałują na mózg.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here