Na pozór czynność zwana resuscytacją jest nam znana. To ogromna złuda, bowiem statystyki mówią jasno – blisko 70% osób nie jest w stanie skutecznie udzielić pierwszej pomocy osobie potrzebującej. Dzieje się tak z dwóch przyczyn. Pierwsza to oczywiście zwykła niewiedza, drugą zaś jest strach. Obawa przed tym, że możemy komuś zaszkodzić często przezwycięża zdroworozsądkowe myślenie. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy zapobiec wspomnianym przyczynom. Odpowiemy sobie na pytanie w jaki sposób przeprowadzić skuteczną resuscytację oraz dlaczego warto udzielić pierwszej pomocy osobie potrzebującej.

Jak wykonać prawidłowo resuscytację?

Resuscytacja to zespół czynności stosowanych u poszkodowanego u którego istnieje prawdopodobieństwo zatrzymania krążenia. Wiąże się z tym zatrzymania akcji serca i tzw. bezdech. Celem zabiegu jest utrzymanie przepływu krwi przez mózg oraz mięsień sercowy. Aby podkreślić istotne znaczenie resuscytacji warto odnotować, iż jej natychmiastowe rozpoczęcie i odpowiedni przebieg zwiększa trzykrotnie szanse na przeżycie osoby poszkodowanej. Przebieg czynności jest stosunkowo prosty – należy wykonać 30 ucisków na głębokość 5-6cm, następnie dokonać dwóch wdechów. Nie powinny trwać one dłużej niż 4 sekundy. Czynność ta powinna być wykonywana do momentu wznowienia krążenia, a co za tym idzie pracy serca.

Dlaczego warto udzielić pierwszej pomocy?

Wspomniana obawa przed tym, że możemy zaszkodzić osobie potrzebującej sprawia, że w powinien sposób pozbawiamy jej szans na przeżycie. Warto przełamać swe pobudki moralne i przystąpić do działania. Gorzej, gdy nie wiemy w jaki sposób działać. Rozwiązaniem tego problemu może być udział w profesjonalnym szkoleniu. Aby mieć pewność, że czynności związane z udzieleniem pierwszej pomocy będą skuteczne należy wsłuchać się w opinie specjalistów. Tych znajdziemy w renomowanych markach zajmujących się szkoleniami z zakresu BHP. Przykładem profesjonalnej marki jest firma – https://www.seka.pl/. Warto pamiętać, że życie mamy tylko jedno i w każdej chwili może się zdarzyć, że to właśnie my będziemy potrzebować pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here