Czym zajmuje się aktuariusz?

Świat biznesu rządzi się swoimi prawami, które wymagają dokładnej analizy różnych okoliczności. Dlatego też pojawił się zawód, który wykonująca go osoba jest odpowiedzialna właśnie za to, aby analizować różnorodne przypadki i wyciągać odpowiednie wnioski. Predykcja jest bowiem dla biznesu kluczowa. Może uchronić przedsiębiorstwo przed bankructwem, a także może pozwolić jej na wykorzystanie gigantycznej szansy na rozwój.

Aktuariusz to właśnie osoba, która świadczy tego typu usługi i zajmuje się tego typu zadaniami. Praca takiej osoby jest zatem niezwykle ciekawe, ale i bardzo odpowiedzialna.

Aktuariusz – jakie ma zadania?

Do głównych zadań takiej osoby należy analizowanie sytuacji ekonomicznej na świecie pod kątem konkretnej firmy. Osoba taka analizuje wiele wskaźników i szuka zarówno szans na rozwój jak i zagrożeń, które mogą czekać na firmę. W większości przypadków aktuariusz wykonuje swoje usługi dla agencji ubezpieczeniowych, ponieważ to one najczęściej operują na przypadkach losowych.

Aktuariusz to również osoba, która ma bardzo duży wpływ na decyzje finansowe firmy. Bierze bowiem udział w zarządzaniu kapitałem firmy i pomaga w określeniu planu budżetowego. Jego rola jest zatem znacząca dla zachowania płynności finansowej firmy i jej naprawdę dobrej kondycji.

Czym zajmuje się aktuariusz?

Do jego zadań może należeć również określanie wysokości składek na konkretne pakiety ubezpieczenia oraz samo przygotowywanie tych pakietów, aby odpowiadały one na realne potrzeby klientów.

Aktuariusz to bardzo prestiżowy zawód

W Polsce aktuariusz należy do jednych z najbardziej prestiżowych zawodów. Potwierdza to liczba osób, które ten wykonują. Jest to bowiem jedynie 318 osób. Wynika to między innymi z faktu, że osoba taka musi posiadać gigantyczną wiedzę i być bardzo odporna na stres. Bardzo ważna jest tutaj również intuicja, która w wielu sytuacjach może okazać się nieoceniona i może dać bardzo duże możliwości każdej osobie. Za taką wiedzą idą jednak również odpowiednie zarobki, które mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Jak zostać aktuariuszem?

W Polsce, aby zostać aktuariuszem konieczne jest odbycie przynajmniej rocznej praktyki pod okiem specjalisty. Konieczne jest również posiadanie wyższego wykształcenia oraz brak konfliktu z prawem. Zawodu nie mogą wykonywać również osoby, które w przeszłości były karane za przestępstwa skarbowe. Po spełnieniu powyższych warunków należy przystąpić do egzaminu, który organizowany jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Po zdaniu egzaminu możliwe jest rozpoczęcie wykonywania zawodu.

Poza tym konieczne jest jednak posiadanie bardzo dużej wiedzy. Tyczy się to głównie statystyki i analizy matematycznej. Trzeba naprawdę biegle poruszać się w tych zagadnieniach, a także posiadać wiedzę z zakresu ekonomii.

Podsumowanie

Aktuariusz to zatem prestiżowy zawód, który daje szanse na wysokie zarobki, ale jest również okupiony koniecznością posiadania naprawdę dużej wiedzy. Nie każda osoba poradzi sobie ze zdaniem testu i zdobyciem odpowiedniej wiedzy do wykonywania tego zawodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here