Każdy człowiek potrzebuje posiadać w swoim życiu jakieś hobby. Coś, co pozwoli mu po całym dniu pracy zmienić kierunek myślenia i dać odpoczynek dla duszy i ciała.

Formy i rodzaje wybieranych zainteresowań potrafią być najróżniejsze. Większość z nich nie niesie za sobą jednak wartości dodanej w postaci zdobywanej wiedzy, a czasem nawet dodatkowej gotówki. Hobby, które łączy te, zdawało by się zbyt odległe od siebie cechy, czyli walory edukacyjne, możliwości zarobkowe i formę uspokojenia myśli, to numizmatyka.

Kim jest numizmatyk?

Statystycznie rzecz biorąc, typowym polskim numizmatykiem jest osoba po 55 roku życia. Powodem tak wysokiej średniej wieku jest zapewne koszt tego hobby. Aby zacząć zbierać monety i banknoty, trzeba posiadać dość znaczny kapitał początkowy, pozwalający osobie zainteresowanej na zakup pierwszych okazów do swojej kolekcji.

Numizmatyka jako inwestycja?

Zdecydowanie tak. Numizmatyka jest postrzegana jako doskonałe połączenie formy spędzania wolnego czasu, z możliwość zarobku. I to niemałego zarobku trzeba dodać. Rzadkie okazy potrafią być wartę prawdziwą fortunę. Szacuje się, ze średnia wartość polskiej kolekcji wynosi około 5 tysięcy złotych.

Aby móc maksymalizować swoje zyski, opierając się na kolekcjonowaniu monet, banknotów, czy medali, do odniesienia sukcesu konieczne jest stałe i systematyczne poszerzanie swojej wiedzy. Nie tylko z dziedziny stricte kolekcjonerskiej, ale także, a może przede wszystkim, od strony historycznej. Głównym motorem naszego sukcesu inwestycyjnego będzie umiejętność trafnego oceniania wartości napotkanych przez nas okazów. Być może aukcja monet, która na pierwszy rzut oka wydaje się zawierać same pospolite i często spotykane egzemplarze, zawiera w sobie pozycji o znacznej wartości, której nawet ich dotychczasowy właściciel nie jest świadomy. Posiadana przez nas wiedza, pozwoli nam trafnie oceniać takie sytuacje, co w ogromnym stopniu wpłynie w przyszłości na stan naszej kolekcji, a co za tym idzie, na jej wartość.

Gdzie szukać monet do swojej kolekcji?

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie jest lekko nieprecyzyjna, tak na prawdę wszędzie i gdzie się tylko da. Na starych bazarach, na spotkaniach w klubach numizmatycznych, ale przede wszystkim w internecie, np. na forach internetowych o tematyce numizmatycznej. Obecnie najlepszym sposobem na pozyskaniem starych i wartościowych monet są aukcje internetowe. Po wpisaniu prostego zapytania o treści „numizmatyka aukcje”, uzyskujemy dostęp do ogłoszeń z całego kraju i zagranicy. Osoby cierpliwe i potrafiące skutecznie obserwować ruch ogłoszeniowy na takich aukcjach, mogą dokonywać tam prawdziwych cudów poszukiwawczych.

Innym sposobem na zdobycie ciekawych okazów, jest zakup serii monet i banknotów emitowanych przez NBP. Wydawane są one przy różnego rodzaju historycznych okazjach i rocznicach. Zysk z tego typu monet w krótkim okresie czasu będzie stosunkowo niewielki, ale nie taki jest ich cel. Ich nadrzędnym celem jest kultywowanie i przyczynianie się do odkrywania historii Polski oraz świata.

Kolekcjonowanie monet jest hobby, które łączy w sobie wiele różnych dziedzin i zakresów zainteresowania. Jest doskonałym źródłem wiedzy historycznej i przez swoją namacalność, w fascynujący sposób nam ją przybliża. Dodatkowo jest doskonałą lokatą kapitału, który po wielu latach stanie się źródłem sporych sum pieniężnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here