Od stycznia 2018 roku wchodzą w życie nowe przepisy podatkowe, które nakładają na wszystkich przedsiębiorców między innymi obowiązek wysyłania do Urzędu Skarbowego szczegółowych informacji podatkowych w postaci plików o nazwie JPK (Jednolity Plik Kontrolny). Dotychczas obowiązek ten spoczywał jedynie na właścicielach dużych firm, o rocznych obrotach, przekraczających 50 mln EURO.

Co to jest JPK?

JPK jest plikiem komputerowym o odpowiednim formacie. Zawiera on wszystkie dane podatkowe firmy, w tym ewidencje podatkowe, podatek VAT oraz księgi rachunkowe. Po wygenerowaniu pliku należy go dostarczyć księgowej, która ma obowiązek wysłania go do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Wprowadzenie tego przepisu w życie znacznie ułatwi, przyspieszy i zmniejszy koszty, związane z przeprowadzaniem kontroli przez organy, kontrolujące podatników. JPK jest plikiem bardzo złożonym i zawiera księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, magazyn, ewidencje zakupu i sprzedaży, faktury VAT, podatkowe księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencje przychodów.

W jaki sposób można wygenerować plik JPK?

Niestety, bez odpowiedniego programu komputerowego nie jest to możliwe. Jedynie specjalne aplikacje, służące do prowadzenia rachunkowości w firmie, zawierają funkcję, umożliwiającą wygenerowanie takiego pliku. Bardzo dobrymi programami są te z grupy faktura, oferowane przez firmę Mega-Tech. Cechuje je niezwykła funkcjonalność i łatwość obsługi. Cieszą się bardzo dobrą opinią wśród klientów i w dodatku są tanie.

Możliwości programów do fakturowania

Programy faktura 2018 oferują wiele możliwości. Można za ich pomocą wystawiać wszelkiego rodzaju faktury (z VATem lub bez), paragony fiskalne, zamówienia itp. Umożliwiają również tworzenie ofert dla klienta oraz not księgowych, korygujących i odsetkowych. Dzięki programom z tej grupy łatwo jest kontrolować wydatki i przychody firmy, ponieważ dokumenty kasowe (KP, BP, KW, BW) są generowane automatycznie przez program po rozliczeniu faktur sprzedaży i zakupu. Aplikacje umożliwiają zakładanie kartotek dla klientów, towarów i usług, co znacznie przyspiesza i ułatwia wystawianie różnych faktur, paragonów, czy zamówień. Dane z kartotek można filtrować i eksportować do arkusza kalkulacyjnego. Programy posiadają znacznie więcej zalet i można się z nimi zapoznać na stronie producenta (pobierające wersję DEMO), jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Programy, oprócz możliwości generowania JPK, powinna również cechować funkcjonalność i przejrzysty interfejs. Fakturowanie 2018 musi być dodatkowo przeprowadzone w wersji elektronicznej. Warto więc skorzystać z takich aplikacji, które zostały przystosowane do nowych przepisów podatkowych i są na bieżąco aktualizowane przez producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here