Dobry przedsiębiorca wie, że prowadzenie biznesu to bardzo złożone zagadnienie. Aby firma działała sprawnie i rozwijała się, ważne są przede wszystkim systemy zarządzania kluczowymi obszarami. W dzisiejszych czasach coraz większą rolę odgrywają aspekty związane z ekologią. W tym artykule krótko opiszę dwa ważne zagadnienia: dbałość o środowisko naturalne oraz prawidłowe zarządzanie energią.

Firma przyjazna naturze

System Zarządzania Środowiskowego pomaga organizacji zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Norma ISO 14001 zawiera wytyczne, które dotyczą ograniczania zużycia energii oraz wody, a także bardziej efektywnego wykorzystywania różnych zasobów. Dzięki temu firma może zmniejszyć koszty swojej działalności oraz poprawić swoją produktywność. Kluczowe dla prawidłowego działania systemu zarządzania środowiskowego jest przeprowadzanie środowiskowej oceny cyklu życia, czyli w skrócie LCA. Jest to technika, której celem jest oznaczenie zagrożeń dla środowiska. Co ważne, LCA nie skupia się jedynie na samym produkcie, ale bierze też pod uwagę cały proces technologiczny.  Aby dowiedzieć się więcej o LCA warto zajrzeć tutaj i skorzystać z dedykowanego temu zagadnieniu szkolenia: https://szkolenia.bureauveritas.pl/srodowiskowa-ocena-cyklu-zycia/

Energia w przedsiębiorstwie

Normą wspierającą i uzupełniającą System Zarządzania Środowiskowego jest ISO 50001, czyli System Zarządzania Energią. Dzięki niemu firmy dokładnie badają swoje zapotrzebowanie na energię zarówno w obecnej chwili, jak i  prognozują jej zużycie w przyszłości. Aby dobrze przygotować się do nadchodzących zmian. W wyniku audytów energetycznych przedsiębiorstwa często decydują się na wykonanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Ta norma wspiera też zwiększenie udziału pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych w stosunku do tej pochodzącej ze spalania paliw kopalnych np. węgla. Wprowadzenie tej normy pozwala na obniżenie kosztów bieżącej działalności, a także ograniczenie powstających ze spalania zanieczyszczeń powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here