Dlaczego uważam, że warto poświęcić czas na naukę angielskiego

0
1273

Marian Nowicki, nauczyciel języka angielskiego w E-angielski.com, ujawnia swoje spostrzeżenia na temat procesu nauki języka angielskiego – i dlaczego jest to ważna umiejętność.

Marian jest jednym z redaktorów E-angielski.com oraz akredytowanym wykładowcą języka angielskiego od 2004 roku. Jest odpowiedzialny za tworzenie i prowadzenie kursów wraz z naszym cenionym zespołem nauczycielskim. Marian rozpoczął swoją karierę w biznesie w Londynie, następnie przez krótki okres czasu pracował w Szkocji. Mówi płynnie w czterech językach, ale prawdziwą pasją darzy język angielski. Jako osoba nie będąca rodzimym użytkownikiem języka angielskiego, można powiedzieć, że jego angielski jest nie do odróżnienia od native speakera. Od 2017 roku jest blogerem i redaktorem w kilku angielskojęzycznych blogach poświęconych przede wszystkim nauce i doskonaleniu języka angielskiego. Tyle wstępem dotyczącym autora, mamy nadzieję, że wystarczy to by udowodnić, iż warto zaznajomić się z tekstem Pana Mariana.

W miarę jak świat staje się coraz mniejszy, coraz ważniejsza staje się umiejętność komunikowania się w języku angielskim – szczególnie w wielu miejscach pracy i na uniwersytetach na całym świecie. Im lepiej rozumiesz gramatykę angielską i lepiej znasz język, tym łatwiejsze staje się międzynarodowe życie zawodowe i szkolnictwo wyższe.

Choć język angielski jest najczęściej uczonym drugim językiem na świecie, wielu uważa, że jest to również jeden z najtrudniejszych do nauki języków. Na drodze do sukcesu, pomyśl o sformułowaniu „no pain, no gain”. Idiom wynika z wykonywania ćwiczeń fizycznych, co oznacza, że jeśli ćwiczysz, ale czujesz „bez bólu”, nie rozwinąłeś zbytnio swoich umiejętności i mięśni – stąd koniec zdania „bez zysku”. Moim zdaniem, tego samego możesz doświadczyć również podczas nauki języka angielskiego!

Kiedy się urodziłeś, łatwo było nauczyć się swojego języka ojczystego. Zanurzyłeś się w swoim pierwszym języku, każdy próbował ci pomóc i nauczyłeś się go poprzez praktykę. Prawdopodobnie osiągnąłeś biegłość w swoim języku ojczystym praktycznie bez wysiłku, z mieszaniną nauki implicite i explicite w szkole. Wtedy nadszedł czas, kiedy musiałeś nauczyć się drugiego języka…

Czy angielski jest łatwy do nauczenia?

Po pierwsze, angielski jest łatwym językiem do nauki – zaczyna się od słów takich jak „chłopiec” i „dziewczyna”, a następnie od takich reguł gramatyki jak „jestem”, „jesteś”, „on/ona jest” i tak dalej. Następnie uczysz się angielskich czasowników regularnych, takich jak „kochać”, „kocha”, „kochała” i „kochała”, a także zapoznajesz się z listą czasowniki nieregularne, takich jak SING: „śpiewać”, „śpiewał”, „śpiewał” i „śpiewał”. Do tej pory jest to coraz bardziej skomplikowane! Gramatyka angielska nie wydaje się już tak prosta, jak to było na początku nauki.

Znajomość angielskiej gramatyki jest kluczowa

Potem uczysz się czasów przeszłych, teraźniejszych i przyszłych, zdań warunkowych i przyimków – i lista ta trwa dalej. Szybko uczysz się, że są czasy bardzo łatwe, jak Present Simple czyli czas teraźniejszy prosty. Jest to chyba pierwszy czas angielski jaki poznaje się w szkole. I bardzo dobrze, gdyż jest to też najpopularniejszy czas więc jakby pierwszy krok gdy uczymy się gramatyki angielskiego. Później poznajesz czas Present Perfect i zastanawiasz się, czy gramatyka angielska na pewno jest tak prosta jak mówią ci to w szkole? Czy może jednak różnice jakie występują między czasem Present Perfect, a odpowiednikiem tego czasu w języku polskim są tak duże, że zaczynają się pojawiać problemy w zrozumieniu co i jak. Im więcej uczysz się angielskiego, tym więcej wyjątków musisz się nauczyć – a wydaje się, że jest to tak wiele do zapamiętania. Należy jednak pamiętać o powiedzeniu „no pain, no gain”. Twoja ciężka praca nie jest zmarnowana, więc być może moglibyśmy dodać do tego zdania, tak się stało: „Żadnego bólu, żadnego zysku – żadnej nauki na próżno.” Oznacza to, że cokolwiek nauczysz się w życiu, jest prawie pewne, że w którymś momencie się przyda – a nauka angielskiego nie jest wyjątkiem.

Znajomość angielskiego to umiejętność na całe życie

Nigdy nie wiemy, co przyniesie przyszłość, a niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdziemy, np. awans zawodowy w biznesie międzynarodowym lub przeniesienie działalności do innego kraju, biegła znajomość języka angielskiego jest z pewnością nieocenioną umiejętnością. Możesz polecieć na skrzydłach miłości, ożenić się i przenieść się do kraju, w którym przydałaby Ci się znajomość języka angielskiego. Jeśli dobrze mówisz po angielsku, możesz prawie zawsze znaleźć kogoś, kto mówi po angielsku.

Przede wszystkim, nigdy nie poddawaj się i nie mieszaj swoich podejść do nauki, aby stać się, jak ja to nazywam, „ekspertem w angielskim”. Być może widzieliście, jak uczestnicy teleturniejów rywalizują w telewizji i widzieliście wszystkie przeszkody, które prawdziwy zawodnik musi pokonać, aby zakończyć zadanie. Czasami może to być dość nerwowe do oglądania. Uczestnicy teleturniejów to nie tylko absolwencji filologii angielskiej – oni pochodzą z każdej dziedziny życia i spędzają całe godziny na nauce języka angielskiego, aby wziąć w nich udział – tak jak i ty, ucząc się angielskiego w domu na stronie internetowej E-angielski.com. Ale nawet jeśli czasami może być to trudne, jeśli poświęcisz swój wysiłek na naukę angielskiego, staniesz się w końcu ekspertem.

Wierzę, że wysiłek, jaki wkładasz w naukę języka angielskiego, w opanowanie czasów angielskich, idiomów, czy phrasal verbs znacznie przeważa nad wynikami. Radość, jaką ci przynosi, jest niesamowita. Możesz zrozumieć wiadomości z całego świata w języku angielskim, zanurzyć się w anglojęzycznych filmach, docenić teksty w angielskich musicalach i wyrazić swoją opinię w języku angielskim w mediach społecznościowych. Dla profesjonalistów biznesowych, wyobraź sobie, że możesz pewnie przeprowadzić wywiad w nowej roli lub łatwiej komunikować się ze współpracownikami. Gdziekolwiek zdecydujesz się używać tego języka, nauka mówienia po angielsku jest fantastyczną umiejętnością, a znajomość czasów Present Simple czy trudniejszego Present Perfect daje dużo satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here