Każdy z nas odczuwa satysfakcję, gdy jest doceniony w pracy. Obojętne, czy chodzi o wybranie naszego projektu, pochwałę za solidnie wykonane zadanie, czy też wsparcie naszych współpracowników. Oficjalna pochwała od szefa lub osobista rozmowa z nim dodaje nam skrzydeł i sprawia, że chętniej pracujemy i dążymy do kolejnych sukcesów zawodowych. Aby zyskać w oczach naszego pracodawcy i zasłużyć na pochwałę, musimy jednak się o to postarać i działać w określony sposób.

Obierzmy cel i realizujmy go krok po kroku

Chcąc zyskać pochwałę, musimy mieć jasne wytyczne, pewność siebie i głowę podniesioną do góry. Nikt nie zwróci na nas uwagi, gdy będziemy skromni, mało gadatliwi i wstydliwi – nie są to cechy, które kojarzą się z sukcesem.

Pracując na danym stanowisku, musimy mieć nie tylko odpowiednie umiejętności, ale powinniśmy być bardziej zaangażowani i dosyć elastyczni. Jeśli otworzymy się na nowe ścieżki i rozwój, będzie nam łatwiej spełnić marzenia i realizować plany zawodowe.

Ważne, żeby w naszej głowie panował też porządek – w przypadku, gdy skupimy się na zbyt wielu rzeczach naraz, możemy mieć problemy organizacyjne. Pracodawca zauważy nasze roztrzepanie i może nie odebrać tego zbyt korzystnie. Dlatego skupmy się na jednej rzeczy i realizujmy ją krok po kroku.

Dla niektórych może być to szkolenie w danej dziedzinie, dla innych nauka nowego języka obcego, ważne, aby wiązało się to z osiągnięciem założonego przez nas celu, który przybliży nas do awansu. Dobrze jest też ustalić sobie pewien okres czasu na osiągnięcie danego celu, na przykład: „ w ciągu miesiąca zdobędę licencję na wózek widłowy”.

Postępując w ten sposób, pracodawca z pewnością to zauważy i odbierze pozytywnie nasze starania i zaangażowanie, co może zaowocować nie tylko samą pochwałą, ale również nagrodą pieniężną, czy nawet awansem.

Idealny plan dnia

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz dzień będzie należał do udanych, warto z samego rana sporządzić jego plan, punkt po punkcie.

Najlepiej zrobić to na kartce i w ciągu dnia odhaczać zadania, które udało nam się już zrealizować:

  • Przede wszystkim musimy wypisać najważniejsze zadania, które bezwzględnie musimy zrealizować danego dnia i ustalić je sobie jako priorytety. Dalej powinny znajdować się dalsze obowiązki, które należy zrealizować dalszego dnia. Dobrze jest określić mniej więcej, w jakim czasie chcemy rozwiązać daną kwestię, na przykład: do 12:00 odpisać na wszystkie ważne maile.
  • W pracy jesteśmy skazani na pracę z innymi ludźmi, a wiadomo – z jednymi praca jest miła i przyjemna, z innymi jednak nie chcemy wchodzić w drogę. Zaplanujmy zatem dzień w taki sposób, by kontaktować się jak najwięcej z osobami, które nas motywują i nastrajają pozytywnie, a unikajmy kontaktu z tymi, którzy wysysają z nas energię.
  • Zróbmy sobie także rzeczywisty bilans dnia i z ręką na sercu przyznajmy się, ile czasu spędzamy na nieistotnych rzeczach: przeglądaniu internetu, wychodzeniu na papierosa, rozmowach telefonicznych. Okazuje się, że zyskujemy dodatkową godzinę lub dwie, które możemy wykorzystać na pracę i już nigdy nie zdarzy nam się powiedzieć, że nie wywiązaliśmy się z obowiązków, ponieważ nie mieliśmy na to czasu.

Bądźmy aktywni

Biorąc udział w licznych szkoleniach, warsztatach czy treningach wykazujemy duże chęci do osiągnięcia sukcesu i widać, że staramy się zabłysnąć w oczach pracodawcy, nie wystarczy jednak uczęszczać na dane zajęcia, lecz wyciągać z nich jak najwięcej wiedzy oraz przydatnych informacji, co przełoży się na naszą pracę. W tym celu starajmy się być bardzo uważni oraz aktywni podczas zajęć i nie krępujmy się zadawać pytań.

Dzięki temu wszystko jest jasne i nic nie stanowi dla nas przeszkody, pamiętajmy, że prowadzący są od nas o wiele bardziej doświadczeniem i ich celem jest przekazanie nam odpowiedniej wiedzy po to, abyśmy sami mogli osiągnąć podobny sukces.

Cokolwiek jest dla nas niezrozumiałe – pytajmy, ta zasada dotyczy nie tylko szkoleń czy kursów, ale również obecnego miejsca pracy. Obserwujmy, dociekajmy, uczmy się od bardziej doświadczonych współpracowników, pokazując, że zależy nam na osobistym rozwoju i pełnym zaangażowaniu w pracę.

Pomagajmy naszym współpracownikom

Jeśli czas i nasze umiejętności nam na to pozwalają, pomóżmy naszym kolegom z  pracy w realizacji zadań, z którymi ciężko jest im sobie poradzić. Oczywiście nie możemy robić tego kosztem wykonywania naszych obowiązków – ignorowanie własnych zadań na rzecz pomocy innym z pewnością nie zostanie pozytywnie odebrane, a już na pewno docenione.

Umiejętność rozmowy, empatia i chęć pomocy innym to cechy, które powinny nami kierować. Pracodawca widzi wtedy, że potrafimy zadbać o innych i zasługujemy na to, by nas doceniono. W dzisiejszych czasach bowiem częściej możemy spotkać się z dbaniem wyłącznie o własne interesy niż z empatią i szczerą pomocą innym.

W dzisiejszych czasach cały czas obracamy się wśród ludzi, warto więc to wykorzystać i stworzyć właściwe relacje biznesowe, które w przyszłości mogą okazać się bardzo cenne. Warto mieć obok siebie ludzi, którzy będą nas chwalić, polecać i wspierać w rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here