praca

Choć na rynku pracy można zauważyć wiele popularnych zawodów, ostatnio coraz większy rozgłos zyskuje zawód przedstawiciela handlowego. Poszukując pracy, możemy się natknąć na wiele ofert z tej kategorii, jednak do podjęcia zatrudnienia trzeba dokładnie poznać zakres obowiązków, jakie będą mu towarzyszyć oraz poznać warunki pracy na tym stanowisku.

Zawód ten utożsamiany jest z łatwym i przyjemnym, gdyż wykształcenie wyższe nie zawsze jest wymagane. Oczywiście mile widziane jest wykształcenie w zakresie technika handlu, czy studia w tej dziedzinie, jednak już z wykształceniem średnim można znaleźć oferty pracy. Na tym jednak prostota zawodu się kończy, gdyż kluczowa w nim jest rozmowa kwalifikacyjna, podczas której pracodawca może ocenić nasze zdolności komunikacji czy radzenie sobie ze stresem. Z racji specyfiki zawodu, która opiera się na reklamie produktu oraz umiejętności sprzedaży pracodawca będzie stosować znacznie surowsze kryteria oceny, ponieważ każdy dobry handlowiec musi umieć sprzedać swoje CV. Za nim jednak do tego przejdzie, swoją ocenę wstępną bazować będzie na aparycji potencjalnego pracownika. Takie aspekty jak np. wyprasowane ubrania, odpowiednia fryzura czy wyprostowana postawa ciała korzystnie wpłyną na postrzeganie naszej osoby. U przedstawicieli handlowych aparycja ma szczególne znaczenie, gdyż będzie trzeba utrzymać ją na jak najlepszym poziomie przez cały okres pracy, bo poza pracodawcą będą oni poddawani ocenie tzw. ,,na pierwszy rzut oka” przez każdego klienta.

Jako pierwsze trzeba wspomnieć, że znany mit o handlowcach, którzy chodzą ,,od drzwi do drzwi” reklamując produkty, jest już nieaktualny. Zawód ten, choć w dalszym ciągu nie jest utożsamiany z pracą przy biurku, zyskał znacznie szerszy zakres obowiązków, tym samym wymagając od pracowników wiele umiejętności interpersonalnych. Wraz z rozwojem tego zawodu zyskał on także na swoistym prestiżu zawodu, ponieważ nikt nie mówi o przedstawicielach jako o osobach źle ubranych czy słabo zarabiających. Coraz częściej jest on kojarzony z wysokimi kręgami społecznymi co dodaje mu niezwykłej atrakcyjności, oraz zwiększa zainteresowanie młodych ludzi chcących podjąć pracę.

Praca przedstawiciela handlowego

Praca w sprzedaży jako handlowiec zaczyna się od poszukiwań potencjalnych nabywców dóbr, jakimi dana osoba się zajmuje. Na tym etapie pracownik musi wykazać się znajomością rynku oraz wiedzą do jakiej grupy odbiorców może trafić. Bardzo często wiąże się to z przeprowadzaniem ankiet czy sondaży społecznych, w celu zbadania gustu odbiorców. Kolejnym etapem jest przekonanie klientów do dokonania zakupu oraz ewentualną dalszą współpracę z firmą. Handlowiec musi wykazać się tutaj umiejętnością w nawiązywaniu relacji biznesowych oraz godną reprezentacją firmy, która pozwoli na ich podtrzymanie. Warto wspomnieć w tym miejscu o zaletach posiadania prawa jazdy oraz dużej mobilności czasowej. Wiele klientów posiada różne dyspozycje czasowe, dlatego to sprzedawca powinien dopasować się do nabywcy, umożliwiając mu także wybór dogodnego dla siebie miejsca, na które stawi się handlowiec.

Jak wiadomo obowiązki w zawodzie będą różnić się od firmy, w jakiej podejmujemy pracę, warto jednak wiedzieć, że pracodawca może nam zlecić znacznie większy katalog obowiązków. Znajduje się na nim m.in. koordynacja sprzedażą oraz proces dostawy towarów. Co prawda nie wpisuje się to kanon podstawowych obowiązków, jednak zawód ten jest bardzo elastyczny, więc da się go połączyć z wieloma innymi zadaniami. Możemy tutaj wyłonić kolejną, niezwykle ważną cechę dla handlowca – umiejętność logicznego myślenia. Będzie ona również przydatna podczas prowadzenia biznesowych negocjacji czy radzenia sobie z wysoką konkurencyjnością w zawodzie. Kolejnymi z obowiązków handlowca będą prace o charakterze biurowym. Należą do nich sporządzanie raportów oraz analiz dotychczasowych transakcji, a także dalsze plany sprzedażowe.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Na koniec warto wspomnieć o najważniejszym – zarobkach. To, ile zarabia przedstawiciel handlowy jest uzależnione od zakresu jego obowiązków oraz firmy, w jakiej podjął pracę. Całość wynagrodzenia składa się z podstawy oraz premii bądź ewentualnych benefitów w postaci: przenośnego komputera, samochodu czy telefonu. Wszystko to ma na celu ułatwić sprzedawcy pracę, która w głównej mierze jest mobilna. Bardzo często można się również spotkać z otrzymaniem sprzętu na użytek własny. Tym samym ciężko określić dokładną średnią zarobku w całości, bazować możemy jedynie na podstawie wynagrodzenia. Przyjmuje się, że sumy te wahają się od 4540 zł brutto do nawet 7260 zł brutto z możliwością zwiększenia zarobku. Jak oczywiście wiadomo, kwoty te są jedynie przybliżone, a więc liczy te mogą być mniejsze bądź większe, a zależne są od wielu czynników. Wpływ na wysokość płacy na w dużej mierze położenie, w jakim pracujemy. Choć jest to dość oczywista zależność, w branży handlowej zasługuje ona na szczególne wyróżnienie. Najlepszym miejscem dla przedstawiciela handlowego będzie Warszawa, która posiada największy rynek zbytu, jednak warto się również zainteresować Trójmiastem i Krakowem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here