Wypowiedzenie umowy o pracę

Prawo pracy stanowi o najważniejszych aspektach w przepisach pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Ważne jest, aby obie strony miały świadomość swoich obowiązków i praw względem siebie. W stosunkach pracowniczych, często zdarza się, że pojawiają się problemy, które kończą się kłótniami. Bywa, że jedynie droga prawna może zakończyć takie spory. Dlatego właśnie mówi się, że nieznajomość prawa szkodzi. Możemy być nieświadomi tego, dopóki nie spotkają nas problemy.

Adwokat dla pracowników i pracodawców może nam pomóc w przypadku chęci lub konieczności skierowania sprawy na drogę prawną. To osoba, która jest w stanie zaproponować najlepsze rozwiązanie w sytuacji, wraz z przedstawieniem korzyści oraz skutków, jakie mogą się wiązać z drogą sądową. Czasem jednak bywamy atakowani przez drugą stronę i jedyną możliwością i postawą jest obrona. Doświadczony prawnik z pewnością może nam zapewnić wsparcie, które w ostatecznym rozrachunku może być nieocenione. Zdarza się, że jeden z podmiotów czuje się oszukany, również w przypadkach gdy następuje wypowiedzenie umowy o pracę.

Czasem pracodawca może pozbawić nas pracy w najmniej oczekiwanym momencie, przysparzając problemy zarówno nam, jak i naszym bliskim. Wiąże się to czasami z natychmiastowym pozbawieniem nas środków do życia. Takie sytuacje mogę prowadzić nawet do załamania nerwowego czy depresji. Nie warto więc w pojedynkę szukać rozwiązania na nowym, trudnym polu doświadczeń, a lepiej od razu poprosić o pomoc fachowca, który może udzielić nam bezcennych wskazówek. Tym bardziej przy obecnie trwającej pandemii, różne branże narażone są na cięcie kosztów i masowe zwolnienia. Stwarza to ogromne zagrożenie dla pracowników, którzy nieraz nie są świadomi co dokładnie oznaczają zapisy w ich umowie z pracodawcą. Jest możliwa również sytuacja, że pracodawca może zwolnić pracownika bez uzasadnienia prawnego, a tłumacząc to tylko ciężką sytuacją finansową firmy. Można jednak bronić się przed takimi sytuacjami i skonsultować zawczasu podpisywane umowy, które mogą nieść za sobą skutki takie jak te. Warto więc być w stałym kontakcie z osobą, która może nam służyć prawną poradą.

Problemów, które mogą się w przyszłości pojawić jest wiele. Na przykład kwestia pozbawienia wypłaty środków – w umowach zlecenie, może być to zapisane w bardzo niekorzystny dla pracownika sposób, który odbierze możliwość otrzymywania wynagrodzenia lub jego części w przypadku zachorowania. Warto wiedzieć, co zrobić, by w umowie pojawił się zapis, który pozwoli nam na otrzymywanie jakichkolwiek środków w przypadku poważnego zachorowania. Również ważna jest kwestia czasu trwania poszczególnej umowy. W przypadku niektórych branż, stosowana jest klauzula o zakazie konkurencji. O ile w przypadku trwania jednej umowy z pracodawcą, jest to w pełni zrozumiałe. o tyle po zakończeniu z nim współpracy może się okazać to problemem. Niektóre firmy wymagają od pracownika podpisania takiej klauzuli, która będzie trwała również po zakończeniu danej umowy. W takich przypadkach, pracownik związany z jedną branżą, nie będzie mógł przez jakiś czas pracować u innego pracodawcy.

Ważne jest, by z treścią prawa pracy zapoznały się kobiety, które planują urodzić dziecko w czasie trwania umowy, gdyż podczas tzw. macierzyńskiego przysługują im odpowiednie prawa. Młodociane osoby, które chcą się podjąć pracy powinny wiedzieć, że przede wszystkim muszą mieć ukończone 16 lat, by móc legalnie pracować. Pracodawca od takiej osoby powinien mieć przedstawione świadectwo ukończenia gimnazjum oraz świadectwo lekarskie. Świadectwo od lekarza ma potwierdzić, że praca, której się będzie podejmował, nie będzie zagrażać jego zdrowiu. Niektóre sfery prawne, które stanowi prawo pracy Wrocław są dość skomplikowane dla przeciętnej osoby. Nieoceniona może być więc pomoc prawnika w przeróżnych sytuacjach, również takich, które ciężko nam przewidzieć. Aby nie narażać się na dodatkowy stres, warto by mieć taką pomoc w zanadrzu. Późniejsze ewentualne sprawy sądowe mogą być wtedy łatwiejsze do zniesienia.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here