składki ZUS

Składki ZUS przedsiębiorcy, to jeden z tematów, którego nikt nie chce poruszać. ZUS może być nawet jednym z większych kosztów, który przeznaczamy na nasz biznes. Te pieniądze oczywiście w przyszłości przełożą się na twoją emeryturę. Jednak jesteśmy skazani aby płacić go w obecnej chwili, nie widząc natychmiastowego efektu. Przymusowe ubezpieczenie dla całkiem liczne grupy przedsiębiorców może być naprawdę kulą u nogi. Wiele osób właśnie przez ten czynnik szuka ratunku w zawieszeniu działalności, a inni nawet zamykają. Sprawdzić w jaki sposób oszczędzać pieniądze na ubezpieczeniu społecznym oraz dowiedz się ile i na co trzeba płacić posiadając działalność gospodarczą i w jaki sposób zmniejszyć to obciążenie. Zaczynamy!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/skladki-zus-przedsiebiorcy/

Czym są składki ZUS przedsiębiorcy? 

Prowadząc działalność gospodarczą, jesteśmy zobowiązani płacić:

• Ubezpieczenie społeczne, w którego skład wchodzą ubezpieczenia emerytalne, ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenia wypadkowe oraz dobrowolne ubezpieczenia chorobowe

• Ubezpieczenie zdrowotne

Spora liczba przedsiębiorców płaci również Fundusz Pracy oraz Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, w skrócie SFON. 

Nie jest to jednak obowiązkowe i nie musimy tego robić jeśli opłacamy składki od preferencyjnej podstawy– od 30% minimalnego wynagrodzenia. 

Właściciel działalności, zobowiązany jest również do płacenia Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz w niektórych przypadkach Fundusz Emerytur Pomostowych. Takich funduszy nie trzeba jednak płacić w momencie gdy pracownicy wykonują swoją pracę na umowę zlecenie.

ZUS przedsiębiorcy 2020

Prowadzący działalność sam deklaruje podstawę podatkową. ZUS przedsiębiorcy w 2020 roku wyniesie przy minimalnych dopuszczalnych składkach 1069,14 zł. Uwzględniona jest w tym również dobrowolna składka chorobowa oraz opłaty na opisane wyżej fundusze. Do tego wszystkiego musimy jeszcze dodać składkę zdrowotną czyli około 360 zł na rok 2020.

Swoją składkę możemy obliczyć, dzięki pomocy księgowej lub korzystając z kalkulatora znajdującego się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ulgi na start

Przedsiębiorcy rozpoczynające swoją ścieżkę w biznesie Mogą skorzystać ze zniżek takich jak:

• Ulga na start, czyli pół roku bez opłacania ubezpieczeń( wyjątkiem jest tutaj ubezpieczenie zdrowotne wynoszące około 360 zł )

• Obniżony ZUS, czyli 2 lata niższych opłat

Skorzystamy z takiej pomocy o ile w poprzednim roku nasze przychody nie przekraczały 120 tys złotych. 

Ulgi takie są idealnym sposobem na oszczędzanie funduszy na początku prowadzenia biznesu. Jednak tak jak wszystko Jakie ulgi Posiadają również minusy ponieważ Im więcej pieniędzy zostanie w naszym portfelu w tym niższa będzie w przyszłości nasza emerytura. Musimy się liczyć jednak z tym że wszystko posiada dwie strony medalu.

Zobacz też: https://www.bezpresji.pl/w-jaki-sposob-sprzedac-firme-jednoosobowa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here