Złote monety – czy warto w nie zainwestować?

Wielu ludzi zastanawia się, jak zainwestować swoje ciężko zarobione pieniądze, aby ryzyko ich utraty było jak najmniejsze. Niektórzy uważają, że najlepszą opcją jest umieszczenie swoich oszczędności na wysokoprocentowej lokacie, inni próbują swoich sił na giełdzie. Jest jednak duża grupa ludzi, która inwestuje w złote monety. Złoto znane jest ludziom już od wieków i od początku istnieli ludzie, którzy tracili głowę dla tego metalu. Obecnie coraz więcej z nas decyduje się na kupno złotych monet inwestycyjnych. Czy jest to opłacalne? Gdzie kupować takie monety, aby nie zostać oszukanym?

Czym są złote monety inwestycyjne?

Złote monety są pewną alternatywą dla sztabek inwestycyjnych. Ich wagę podaję się w uncjach (1uncja to około 31,1 gramów). Bardzo często można się także spotkać z nazwą monety – bulionowe. Taka moneta jest wykonywana z czystego złota (bądź srebra). Ich wartość szacuje się na podstawie procentowej zawartości metalu szlachetnego w jednym egzemplarzu. Dlatego ceny takich monet mogą się od siebie bardzo różnić. Nie należy ich jednak traktować jako stricte monety kolekcjonerskie. Są one wykonywane w celach inwestycyjnych, a to oznacza między innymi, że ich ilość na rynku nie jest ograniczona, jak w przypadku monet okolicznościowych lub właśnie kolekcjonerskich.

Pierwsza moneta bulionowa została wytopiona w 1967 roku w Republice Południowej Afryki. Monety te nazywają się Krugerrand i przez bardzo długi czas stanowiły nawet 90% wszystkich monet bulionowych na świecie. Do dziś Krugerrandy są najsłynniejszymi monetami lokacyjnymi na świcie.

Wady i zalety inwestycji w złote monety

Inwestując w złote monety musimy pamiętać, że nie jest to inwestycja, która od razu przynosi profity. Fachowcy podkreślają, że najlepsza jest inwestycja w złoto w fizycznej formie, czyli właśnie w monety lub sztabki. Jednak tutaj pojawia się kolejny problem, a mianowicie, gdzie je przechowywać? Można oczywiście w domu, ale warto zakupić do tego sejf, ponieważ może dojść do kradzieży. Inną opcją jest skorzystanie ze specjalnych depozytów, które oferują sprzedawcy złota.

Gdzie można kupić złote monety

Pomimo tych wad niektórzy uważają, że inwestycja w złote monety jest jedną z najbardziej opłacalnych i bezpiecznych inwestycji. Jest to spowodowane głównie tym, że na wartość złota nie ma wpływu inflacja. Nawet jeżeli jego cena się waha, to w ogólnym rozrachunku przynosi raczej same korzyści niż straty. Warto jednak nauczyć się analizować sytuację na rynku, aby zakupić złote monety w jak najlepszym czasie.

Gdzie można kupić złote monety?

Złote monety można z powodzeniem zakupić u bezpośrednich dealerów, lub na rynku wtórnym – np. na mennica-krakowska.pl. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku wtórnym istnieje niebezpieczeństwo nabycia nieautentycznej monety. Dlatego fachowcy sugerują korzystanie z usług sprawdzonych sprzedawców, którzy prowadzą swoje biznesy. Jeżeli zdecydowaliśmy się na kupno złotych monet inwestycyjnych, to należy zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat danego punktu sprzedaży, co może pomóc nam w uniknięciu potencjalnych oszustów. Dowiedz się więcej na stronie mennica-krakowska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here